Eko przez świat, eko przez życie
  • angielski
  • polski
Be the change everywhere you go, others will follow
  • angielski
  • polski

Przyszedł okres na bycie EKO

Kubeczek menstruacyjny

Przyszedł okres na bycie EKO

Na całym świecie trwa się ekorewolucja. Gdziekolwiek się nie rozejrzysz, wszędzie znajdziesz zachęty do tego, aby żyć zero-waste. To nie jest tak, że jedna osoba nic nie zmieni, bo wielkie zmiany zaczynają się od odważnych jednostek. Odważ się więc i spróbuj przyjrzeć się swojemu najbliższemu otoczeniu.

Wstydliwy problem

Pamiętasz sytuację, w której po zmianie podpaski na uczelni orientujesz się, że w toalecie nie ma kosza na śmieci? Czy zdarzyło Ci się chować zużytą podpaskę, zawiniętą w papier toaletowy, w tylną kieszeń spodni, bo kosz na śmieci u znajomych jest tak wyeksponowany, że każdy by wiedział, do kogo należą te nieczystości? Wyobraź sobie siebie, po środku lasu na dzikim kempingu – co zrobisz z zakrwawionym tamponem? W Polsce wciąż panuje okresowe tabu, a miesiączka jest tematem szczególnie drażliwym i wstydliwym. Kobiety starają się robić wszystko, by ukrywać coś, co jest naturalne. Jeśli Ty też przypominasz sobie takie żenujące sytuacje, spróbuj skorzystać z kubeczka menstruacyjnego. Dodatkowym atutem jest to, że spośród całego asortymentu środków higienicznych nie ma nic bardziej ekologicznego. No, chyba że interesuje Cię koncepcja free bleeding.

Kubeczek menstruacyjny – jak to działa?

Masz miesiączkę. Teraz możesz o niej myśleć tylko dwa razy na dobę. Brzmi nieprawdopodobnie? Kubeczki menstruacyjne dają do dwunastu godzin pewnej ochrony. To, jak często będziesz musiała go opróżniać zależy oczywiście od intensywności krwawienia. Ponadto możesz robić wszystko na co masz ochotę – biegać, pływać i w spokoju przespać całą noc, bez obawy, że zabrudzisz pościel. Jeśli kubeczek będzie zaaplikowany poprawnie, możesz nawet zapomnieć, że go masz, ponieważ zupełnie go nie czuć. Zadaniem kubeczka jest zbieranie do środka krwi menstruacyjnej, którą możesz opróżnić w dogodnym miejscu i czasie.

Jak aplikować i wyjmować kubeczek menstruacyjny?

Zacznij od umycia rąk, bo higiena jest tu niezwykle ważna. Kubeczek również powinien być czysty. Złóż kubeczek w taki sposób, jak widzisz to na obrazku.

 

Kubeczek menstruacyjny sposób wkładania

 

 

Włóż do pochwy w ten sam sposób, jak robiłaś to zawsze z tamponem. Kiedy umieścisz go już dość głęboko, po prostu wypuść go z palców i pozwól się rozłożyć i dopasować. Od razu poczujesz, czy zaaplikowałaś go poprawnie. Dla pewności możesz spróbować nim delikatnie pokręcić. Uważaj, by złapać jedynie za spód, nie za trzonek kubeczka! I to wszystko! Jeśli nie jesteś pewna, jak często należy go opróżniać, postępuj dokładnie tak, jak z tamponami czy podpaskami. Zmieniaj co dwie, trzy godziny i obserwuj ilość krwi w kubeczku. Jak wyjąć kubeczek? Włóż palce do pochwy i naciśnij delikatnie spód kubeczka – w ten sposób będzie mógł się odessać.  Po wyjęciu przepłucz umyj go żelem do higieny intymnej. Pamiętaj, by po skończonej miesiączce wygotować kubeczek we wrzątku przez trzy minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.