Eko przez świat, eko przez życie
  • angielski
  • polski
Be the change everywhere you go, others will follow
  • angielski
  • polski

ZDROWE WŁOSY: 5 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

Piękne fale, grube koki, długie warkocze… Niektórym kobietom można pozazdrościć fryzury. Jest to zasługa genetyki czy dobra pielęgnacja włosów? Oto, co musisz wiedzieć, by mieć zdrowe włosy.

1. Poznaj swój włos

Przede wszystkim warto jest wiedzieć, jakie kosmetyki dobrać dla siebie. Tylko dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio pielęgnować nie tylko włosy, ale też skórę głowy. Do najczęściej wyróżnianych rodzajów włosów można zaliczyć: normalne, przetłuszczające się, suche oraz mieszane. Inną kategorią jest też pochodzenie, i tu wyróżniamy włosy europejskie, słowiańskie, indyjskie, azjatyckie i afroamerykańskie, co również ma ogromny wpływ na działanie poszczególnych preparatów i narzędzi do stylizacji. Jeśli masz problem z samodzielnym ustaleniem rodzaju swoich włosów, zwróć się o radę do trychologa.

2. Magiczne preparaty na rozdwojone końcówki

Nie daj się zwieść! Jedynym sposobem na rozdwojone końcówki jest… Regularne podcinanie włosów, wzmacnianie ich i nie dopuszczanie do tego, aby się niszczyły. W sklepie możesz nabyć takie kosmetyki, które włosy wygładzą i zapobiegną ich rozdwajaniu. Nie licz jednak na to, że zniszczone końcówki wrócą do świetnej formy.

3. Rozpuść włosy!

Jeśli lubisz mieć spięte włosy i używasz do tego gumki, możesz mieć pewność, że będą się one o wiele szybciej niszczyć i rozdwajać. Jeśli gumka do włosów ma też metalowe elementy, włosy są jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia. Niektóre kobiety nie mają jednak możliwości rozpuszczania włosów na co dzień. Wówczas powinny wybierać frotki i gumki bezpieczne dla łuski włosa, wykonane z elastycznych materiałów, które pozwalają na łatwe ich zdejmowanie z włosów, bez ich szarpania. Innym rozwiązaniem są klamry do włosów, np. brytyjski, opatentowany wynalazek Linziclip, która będzie dbać o zdrowie włosów.

4. Jesteś tym, co jesz

Nigdy nie zapominaj o tym, że nawet najlepsze szampony, odżywki, maski i jedwabie nie pomogą wzmocnić włosów, jeśli nie dostarczasz im niezbędnych składników w środku. Możesz również wspomagać się witaminami syntetycznymi z apteki, jednak najlepiej jest kontrolować swoją zbilansowaną dietę. Zadbaj o to, aby wprowadzić do swojej codziennej kuchennej rutyny ciemnozielone warzywa (szpinak, brukselkę, brokuły, jarmuż). Mają one ogromne pokłady żelaza oraz witamin A oraz E, znanych ze swoich urodowych właściwości. Staraj się też zjeść kilka orzechów dziennie. Orzechy mają w sobie cenny kwas omega-3, witaminy A, D oraz E, a także cynk i selen. Pamiętaj o proteinach, które stanowią podstawowy budulec. Znajdziesz je w mięsie, jajkach i produktach mlecznych takich, jak jogurt, ser, kefir. Mnóstwo protein mają też warzywa strączkowe, na przykład fasola czy ciecierzyca.

5. Nie męcz włosów

Musisz mieć świadomość, że zmienianie fryzury trzy razy dziennie może mieć przykre skutki dla ich stanu. Częste suszenie, prostowanie, czy kręcenie na lokówkę może bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia włosów. Warto też wiedzieć, że nie powinno się szczotkować mokrych włosów, ponieważ są one wtedy najbardziej wrażliwe i podatne na zniszczenia. Zamiast kolejnych fal, daj swojej głowie odpocząć. A najlepiej, wykonaj pod prysznicem masaż skóry głowy. Włosy będą Ci niezmiernie wdzięczne.