Eko przez świat, eko przez życie
  • angielski
  • polski
Be the change everywhere you go, others will follow
  • angielski
  • polski

Your Cart

No products in the cart.

Żyj zdrowo, czyli dlaczego warto pić wodę?

Eco-friendly home cleaning accessories

Każdy zna hasło, że warto pić wodę. Jednak jakie są tego prawdziwe przyczyny? Dlaczego zwiększenie ilości czystej wody pozytywnie wpływa na organizm? Co dzieje się, kiedy tej wody spożywamy znacznie mniej? 

Według portalu Wybieram wodę przeciętny Polak wypija rocznie 100 litrów czystej wody. Niewiele więcej wypijają Francuzi (128 litrów) i Niemcy (171 litrów). Ponieważ człowiek nie jest w stanie samodzielnie magazynować w swoim ciele wody, musi przyjmować jej odpowiednią ilość, która wynosi… 2-3 litry dziennie! Jak widać doskonale po wspomnianych liczbach, przeciętny Polak pije zdecydowanie za mało wody! Statystyki są druzgoczące również pod innym względem, bowiem jedynie 41% Polek i 22% Polaków pije rekomendowaną przez ekspertów ilość płynów!

Pić wodę – tylko po co?

Ciało człowieka składa się w około 60% z wody. Dzięki uzupełnianiu płynów człowiek jest w stanie utrzymać równowagę płynów ustrojowych, których funkcje mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i życia. Płyny ustrojowe odpowiadają za trawienie, krążenie, transport składników odżywczych, regulację temperatury ciała czy nawet wytwarzanie śliny. Jednak argumentem, który najsilniej przemawia do wyobraźni jest fakt, że bez jedzenia człowiek może przeżyć kilka tygodni. Natomiast bez wody – kilka dni. W naszych ciałach nie ma żadnego magazynu, z którego można pobierać wodę w razie odwodnienia. To my sami musimy dbać o to, by organizmowi jej nie zabrakło, dlatego należy stale się nawadniać.

Jak dużo wody należy pić?

Dorosły człowiek potrzebuje średnio od dwóch do dwóch i pół litra wody dziennie. Jednak ta liczba obejmuje również żywność stałą, która też jest źródłem wody w diecie. Warto podkreślić, że znacznie więcej wody powinny wypijać osoby uprawiające sport. Bardzo ważne jest, by dostarczać organizmowi wody, kiedy spędzamy więcej czasu w wyższych temperaturach.

Cel: pić wodę i być eko

Picie dużo większej ilości wody wcale nie musi łączyć się z zakupem ogromnej ilości zgrzewek plastikowej wody. Jeśli ważnym elementem Twojego życia jest podejmowanie ekologicznych decyzji i ochrona środowiska to rozwiązanie w tej kwestii jest proste – pij kranówkę. W absolutnej większości miast w Polsce woda z kranu jest całkowicie bezpieczna i zdatna do picia. Zanim dotrze do domowych kranów jest analizowana na każdym etapie swojej drogi nie tylko przez wodociągi ale również przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dlatego każdy, kto ma pewność dobrego stanu instalacji wodnej wewnątrz swojego budynku, może śmiało pić kranówkę w każdych ilościach. Decyzja o porzuceniu plastikowej butelki na rzecz szklanki lub wielorazowej butelki, którą możecie wziąć ze sobą w podróż, będzie mieć realny wpływ dla świata. Brytyjski dziennik TheGuardian przeprowadził badanie, według którego obliczono, że w ciągu tylko jednej minuty kupuje się milion plastikowych butelek na całym świecie, a liczba ta wzrośnie o 20% w 2021 roku.

Woda z kranu – zdrowa zmiana dla portfela

Picie wody z kranu jest dobre nie tylko z punktu widzenia środowiska, ale również… Twojego portfela. Wiesz, że litr kranówki kosztuje niecały jeden grosz? Jeśli zamierzasz pić dwa litry wody dziennie prosto z plastikowej butelki zapłacisz za tę wątpliwą przyjemność… 1381 złotych rocznie, a do tego zużyjesz aż 25 kilogramów plastiku! Ta liczba wyraźnie pokazuje, że zmiana świata może zacząć się od swojego najbliższego otoczenia.

 

Źródła:

The Guardian: A million bottles a minute: world’s plastic binge ‘as dangerous as climate change’.
Kalkulator oszczędności: Pij kranówkę